Evren nasıl oluştu? Evrenin sırlarına ilişkin iki yeni teori ortaya atıldı

Evren nasıl oluştu? Bu temel sorunun önemli cevaplarından biri olan büyük patlama teorisi yerini iki büyük patlama teorisine bırakıyor.

Evrenin nasıl oluştuğuna dair en önemli hipotezlerden birisi Big bang yani büyük patlama teorisi. Ancak bilim insanlarının yeni teorisi evrenin artık tek değil iki büyük patlama olduğu yönünde. İlginç ve heyecan verici olan durum ise araştırmacıların bu teoriyi ispatlayabileceklerini düşünmesi.

Evren nasıl oluştu? İki büyük patlama teorisi ve yeni ihtimaller

İnsanlığın ilk çağ filozoflarından beri sorduğu temel sorulardan biri evrenin nasıl oluştuğu. Tabii ki bu soru ilk çağda çok farklı bir sorgulama yapıyordu. Ancak evrende yalnız olup olmadığımız ve bu evrenin, yıldızların ve ayın nasıl oluştuğu hep merak ettiğimiz sorular arasında.

İşte bilim insanları ileri sürdükleri son teoriyle büyük patlama teorisinde bir değişime gittiler. Buna göre evrenin oluşumu tek bir büyük patlama ile açıklanamaz. Bu anlamda evrenin oluşu iki büyük patlama ile oluştu.

Büyük patlama teorisine göre yaklaşık 14 milyar yıl önce, evrenimiz çok daha sıcak ve yoğun bir haldeyken radikal şekilde dönüştü. Bilim insanları bu sürece Big Bang yani büyük patlama ismini veriyor.

Teoriye göre ilk büyük patlama ile evrende sıradan maddeler oluştu. Daha sonra gerçekleşen büyük patlama ise karanlık maddenin oluşmasına neden oldu.

Bilim insanlarına göre karanlık madde bugün bildiğimiz evrenin temel taşı. Hadron çarpıştırıcısı da bu maddenin ve evrenin nasıl oluştuğu üzerine deneyler yapıyor.

Bilim insanları ise ilk büyük patlamanın evrenin başlangıç noktasında olduğunu ve evrenin vakum etkisiyle büyük bir genişlemeye uğradığı görüşünde.

Bugün evrenin temelini oluşturan maddelerin büyük patlama ile oluştuğu temel görüşler arasında. Ancak iki büyük patlama teorisine göre karanlık maddenin oluşması için ilk olarak sıradan maddelerin oluşması gerekiyor. Teoriye göre, bu oluşum sonrası genişlemenin de sonlanmış olması gerekiyor.

Sıradan maddelerin birbiriyle girdikleri etkileşim ise karanlık maddeyi oluşturan ikinci büyük patlamaya neden oldu. Teori hakkında yayınlanan makaleye ise buradan ulaşabilirsiniz.

Bilim insanları henüz kanıtlayamamış olsa da evrenin yüzde 95’inin karanlık madde ve karanlık enerjiden oluştuğu teorisine inanıyor. Bu anlamda Avrupa Uzay Ajansı’da Evren’in 3 boyutlu bir haritasını çıkarmanın peşinde. Projenin amacı da karanlık maddenin kanıtlarını bulmak. Bu amaç için inşa edilecek Öklid Uzay Teleskopu için ise ilk adımlar atılmaya başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x