Irak’ın kuzeyine yönelik harekatın detayları ortaya çıktı

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, dün akşam saatlerinde Irak’ın kuzeyinde Metina, Gara, Hakurk, Kandil ve Asos bölgelerinde terör örgütüne ait hedeflere düzenlenen hava harekatında, teröristlere ait 16 hedefin imha edildiği açıklanmıştı.

Kandil ve güneyindeki Asos bölgelerini de içeren harekatın stratejisi, terörü kaynağında yok etme amacını taşıdığı belirtildi. Hedeflerin belirlenmesi için yapılan istihbarat çalışmalarının ardından harekat emri verildi. Savaş uçakları, yurt genelindeki 3 farklı muharip üsten kalkarak, Asos dahil diğer bölgelerdeki terörist hedefleri eş zamanlı olarak vurdu.

TOPLAM 36 HEDEF

Hava harekatında yerli ve milli mühimmatlar kullanılırken, tanker uçakları, Havadan İhbar Kontrol (HİK) uçağı ve İHA’lar da görev aldı. Harekat sonucunda terör örgütü tarafından kullanılan barınaklar, sığınaklar, mağaralar, tüneller ve mühimmat depoları gibi hedefler tahrip edildi. Toplamda 16 hedef imha edildi ve bazı hedeflerde ardışık patlamalar meydana geldi.

Güvenlik kaynakları, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Ankara’da gerçekleştirilen bombalı saldırı girişiminin ardından Irak’ın kuzeyindeki bölgelere üç gün içinde ikinci büyük hava harekatını düzenlediğine dikkat çekti ve bu harekatlarla toplamda 36 hedefin imha edildiğini vurguladı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x